Technik usług kosmetycznych

Data ostatniej aktualizacji: 2025-02-10 13:05:00

Jakie kompetencje są niezbędne w pracy kosmetyczki? Jak zdobyć tytuł technika usług kosmetycznych? Ile zarabia się w branży beauty? W tym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje o pracy kosmetyczki.

Czym zajmuje się technik usług kosmetycznych?

Technik usług kosmetycznych, czyli zawód znany jako kosmetyczka, należy do branży beauty. Na czym polega ta praca? Jako technik usług kosmetycznych będziesz świadczyć usługi dla klientów, zajmując się ich zdrowiem i urodą.

Obowiązki kosmetyczki:

  • diagnoza kosmetyczna, czyli określenie indywidualnych potrzeb klienta/ klientki pod kątem wyglądu i zdrowia

  • udzielanie porad kosmetycznych;

  • zabiegi upiększające, między innymi: makijaż, charakteryzacja, manicure, pedicure,

  • zabiegi pielęgnacyjne cery, dekoltu, dłoni i stóp oraz całego ciała,

  • przestrzeganie zasad higieny, w tym konserwowanie narzędzi  oraz przyrządów kosmetycznych;

  • i inne (rozliczanie należności z klientami, prowadzenie salonu, kontakty z dostawcami produktów i narzędzi pracy itp.).

Kosmetyczka – dla kogo jest ten zawód?

Technik usług kosmetycznych łączy w swoich obowiązkach pracę z:

  • urodą,

  • produktami kosmetycznymi,

  • oraz klientem.

Wobec tego osoba, która chce zostać technikiem usług kosmetycznych, powinna lubić ludzi, umieć nawiązywać relacje i umiejętnie rozmawiać. W pracy kosmetyczki liczy się empatia i wyczucie w komunikacji z klientami, którzy przychodzą do gabinetu z problemami skórnymi i innymi defektami urody.

Kto może zostać kosmetyczką?

Jeżeli ciekawi Cię zawód technika usług kosmetycznych, zastanów się, czy posiadasz odpowiednie cechy.

Zadaj sobie pytania:

a)           Czy lubisz malować siebie i innych?

b)           Czy zdarza Ci się słyszeć pochwały na temat wykonanego przez Ciebie makijażu? Czy inni uważają, że robisz to fajnie?

c)            Czy lubisz testować produkty kosmetyczne i zwracasz uwagę na ich skład?

d)           Czy posiadasz wyczucie barw i proporcji? Zwracasz uwagę na estetykę?

e)           Czy jesteś staranny/ staranna? Czy dbasz o detale?

f)            Czy lubisz kontakt z ludźmi? Jesteś osobą komunikatywną z przyjaznym nastawieniem do ludzi?

Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiadasz „tak”, zawód technika usług kosmetycznych jest dla Ciebie. Na takich ludzi czeka branża beauty!

Nauka zawodu – jak zostać kosmetyczką?   

Aby zostać technikiem usług kosmetycznych, zapisz się do szkoły policealnej Żak. Nauka trwa 2 lata.

Edukacja na kierunku Technik usług kosmetycznych obejmuje między innymi:

  • podstawy anatomii i fizjologii komórki, skóry, układu mięśniowego, nerwowego i układu krążenia;

  • podstawy dermatologii, aby rozpoznawać rodzaje cery oraz zauważać zmiany skórne;

  • pielęgnację twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, stóp i całego ciała;

  • elementy dietetyki, czyli wpływ odżywiania na skórę;

  • zajęcia praktyczne takie jak: wizaż, zabiegi pielęgnacyjne oka oraz zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy oraz całego ciała;

  • język obcy zawodowy;

  • bezpieczeństwo i higienę pracy;

  • zasady prowadzenia działalności gospodarczej i usługowej w salonie kosmetycznym.

Po 2 latach nauki podejdziesz do egzaminu zawodowego z kwalifikacji: Wykonywanie zabiegów kosmetycznych (FRK.04.)

Czy warto zostać technikiem usług kosmetycznych?

Nauka zawodu technika usług kosmetycznych w szkole policealnej Żak daje wiele korzyści. W ciągu dwóch lat można zdobyć atrakcyjny zawód, na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy oraz popyt w sferze usług.

Jako technik usług kosmetycznych wejdziesz w dynamiczną branżę. Będziesz na bieżąco z trendami, modą i nowinkami oraz poznasz mnóstwo ciekawych ludzi.

To praca, w której nie ma nudy, za to pełno inspiracji. Idealny wybór dla osób zainteresowanych makijażem, trendami, produktami i światem beauty. To znakomita profesja dla osób komunikatywnych, które lubią pracować z klientem.

Ten zawód pozwala pełnić funkcję doradcy w sprawach urody i zdrowia, specjalisty w zakresie pielęgnacji i zabiegów upiększających, a także przedsiębiorcy, jeżeli zdecydujesz się na pracę na własny rachunek. To zależy tylko od Ciebie. Możliwości jest tyle, ile tylko masz pomysłów. W tym zawodzie kreatywne działanie daje konkretne korzyści i satysfakcję.

Kosmetyczka – perspektywy zatrudnienia

Wielu absolwentów i wiele absolwentek szkoły policealnej na kierunku Technik usług kosmetycznych zakłada własną działalność. Niektórzy robią to od razu po szkole, inni po zdobyciu doświadczeń na rynku pracy.

Technik usług kosmetycznych pracuje w:

  • gabinetach kosmetycznych,

  • gabinetach urody i masażu,

  • gabinetach odnowy biologicznej,

  • ośrodkach spa,

  • hotelach.

Zdarzają się też mniej oczywiste miejsca pracy. W teatrze potrzeba osób wykonujących makijaż i charakteryzację, a we współpracy z fotografami można rozwinąć usługi makijażu na sesje zdjęciowe.

A może masz inny pomysł? Przystąp do jego realizacji po ukończeniu dwuletniej szkoły Żak albo jeszcze w trakcie nauki. Znajdź swoją niszę w kosmetyce. Może będziesz nie tylko śledzić trendy, ale i je kreować? Ten zawód to umożliwia.

Ile zarabia kosmetyczka w 2024 roku?

Zarobki technika usług kosmetycznych zależą od formy zatrudnienia, miejsca pracy i liczby klientów.

Obecnie ceny usług kosmetycznych wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za zabieg. Wachlarz usług jest barwny i szeroki. Można oferować zabiegi o bardzo różnych stopniach zaawansowania, z wykorzystaniem najróżniejszych technologii i przyrządów, a to wpływa na cenę, jaką płaci klient. Liczba klientów przekłada się na zarobki. Ta zaś wzrasta z biegiem czasu, w którym zdobywasz doświadczenie, zyskujesz opinię dobrego specjalisty i wyrabiasz swoją markę.

Aktualnie (2024 r.) minimalna płaca w Polsce wynosi 4242 zł brutto, zaś średnia krajowa oscyluje wokół 7 824 zł brutto. Miesięczne dochody techników usług kosmetycznych kształtują się pomiędzy tymi kwotami, przy czym około 25% osób osiąga wyższe dochody.

Zarobki w branży beauty są atrakcyjne, stawki elastyczne, a możliwości generowania zysków bogate. Większość osób pracujących jako technicy usług kosmetycznych to pasjonaci, a życie z pasją pozwala rozwinąć skrzydła, w tym dobrze zarabiać.

Ciekawostki o zawodzie kosmetyczki

Każdy zawód ma swoją historię, a z niej biorą się legendy oraz mity, a także ciekawostki.

Czy wiesz, że już w starożytnym Egipcie stosowano zabiegi kosmetyczne? Palące słońce zmuszało do smarowania skóry rozmaitymi olejkami. Tak powstały balsamy, do których dodawano z czasem coraz to nowsze składniki, takie jak miód, woski, czy składniki roślinne.

Co dzisiaj mówi się o techniku usług kosmetycznych?

Kosmetyczka to zawód dla kobiet.

Tak często się słyszy. Czy to prawda? Nie!

Mit!

W kosmetyce pracują i kobiety, i mężczyźni. Popularna nazwa zawodu „kosmetyczka” wzięła się z przewagi kobiet w tej profesji, jednak płeć nie gra roli. Technikiem usług kosmetycznych może być każda osoba zainteresowana profesjonalną pielęgnacją urody, wykonywaniem zabiegów kosmetycznych oraz budowaniem relacji z klientami.

W branży kosmetycznej ocenia się ludzi po wyglądzie.

Takie przekonanie panuje wśród osób, które nie miały jeszcze zbyt wiele kontaktu z kosmetycznym środowiskiem zawodowym. Czy jest właściwe?

Nie! Nic bardziej mylnego! Już wyjaśniamy. 

Zadaniem technika usług kosmetycznych jest upiększanie i pielęgnacja, a to musi być poprzedzone oceną stanu skóry. Ta diagnoza stanowi jeden z elementów pracy i w żadnym wypadku nie jest oceną urody klienta/ klientki, ani tym bardziej oceną osoby. Profesjonalizm technika usług kosmetycznych wiąże się z umiejętnością taktownej rozmowy o defektach wyglądu w celu poprawy stanu skóry.

Wygląd zewnętrzny wynika z genów, stanu zdrowia, stylu życia, poziomu aktywności fizycznej oraz wielu, wielu innych. Oznacza to, że nie mamy w pełni wpływu na to, jak wyglądamy. Czym innym natomiast jest dbałość o swój wygląd. Każdy chce wyglądać tak, żeby czuć się dobrze. Kosmetyka jedynie pomaga dbać o urodę i podkreślać piękno, które mamy wszyscy.

***

Technik usług kosmetycznych — ten zawód czeka na Ciebie!

Zapisz się

 

Serwis zak.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim lepiej rozumiemy naszych klientów i dostarczamy bardziej wartościowe treści. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.